Obliczanie terminów w KPA

Obliczanie terminów w KPA

w 14 kwietnia 2019

Dziś zajmiemy się kwestią obliczania terminów w postępowaniu administracyjnym czyli w kręgu naszych zainteresowań znajdzie się Kodeks Postępowania Administracyjnego (zwany dalej: KPA). KPA to ustawa uchwalona jeszcze w 1960 roku a więc mająca już „swoje lata”. Była oczywiście wielokrotnie nowelizowana i dostosowywana do zmieniających się okoliczności.

Kwestię obliczania terminów reguluje art. 57 KPA.

W § 1 czytamy, że jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło, a upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

Przykład: jeśli weźmiemy pod uwagę termin siedmiodniowy liczony od 15 kwietnia 2019 roku (czyli od poniedziałku) to termin ten upływa w poniedziałek 22 kwietnia 2019 roku.

Kwestie obliczania terminów tygodniowych reguluje natomiast § 2 zgodnie z którym: Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, którego nazwa pokrywa się z początkowym dniem liczonego terminu.

Przykład: jeśli jako początek biegu terminu przyjmiemy ponownie poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku, termin również upłynie 22 kwietnia 2019 roku, także w poniedziałek.

Podobnie ma się sytuacja z terminami określonymi w miesiącach. Art. 57 § 3 wskazuje: Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Przykład: Jeśli miesięczny termin rozpoczął bieg 15 kwietnia 2019 roku to upłynie 15 maja 2019 roku. Sytuacja wyjątkowa, na którą wskazuje przepis może mieć miejsce np. jeśli miesięczny termin rozpocznie bieg 31 maja 2019 roku, wtedy upłynie 30 czerwca 2019 roku.

Ustawodawca uregulował również kwestię dni wolnych od pracy. W § 4 wskazano, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Przykład: Jeżeli termin zgodnie z wyliczeniami miałby upłynąć 20 kwietnia 2019 roku (sobota) to czynność dokonana 22 kwietnia 2019 roku (poniedziałek) spowoduje zachowanie terminu.

Niejako na zakończenie należy jeszcze wyjaśnić, co oznacza pojęcie zachowania terminu? Na to pytanie odpowiada § 5:

Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:
1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe;
3) złożone w polskim urzędzie konsularnym;
4) złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
5) złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
6) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Oczywiście termin jest również zachowany jeśli złożymy pismo we właściwym biurze podawczym urzędu lub sądu. Należy wtedy pamiętać, aby na kopii uzyskać potwierdzenie złożenia takiego pisma (pieczątkę urzędu wraz z datą złożenia pisma).

W przypadku natomiast nadawania przesyłek za pomocą poczty zdecydowanie polecam wysyłanie korespondencji przesyłkami poleconymi. Otrzymujemy wówczas potwierdzenia nadania, które stanowi dowód nadania korespondencji. Przy nadaniu listu zwykłego nie otrzymamy ani numeru przesyłki ani potwierdzenia nadania korespondencji, co może wiązać z problemami w przypadku zaginięcia przesyłki i dodatkową koniecznością udowodnienia, że przesyłka została nadana.

Zawsze może się jednak zdarzyć że nie dokonamy określonej czynności w wyznaczonym terminie. Wówczas istnieje możliwość przywrócenia terminu do dokonania danej czynności (art. 58 KPA) ale o tym opowiem Wam w kolejnym wpisie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *